מומחים חושפים: מה את צריכה לדעת על קייטרינג בחתונה

26, יוני 2018

מאת שיר וורובל

בסופו של דבר, לא משנה כמה העיצוב היה מושקע, הדי ג'יי היה מצוין ועם איזו מתנה הם חזרו הביתה – הדבר העיקרי שיחרט בזיכרונם של האורחים הוא עד כמה הארוחה הייתה טעימה.

וכש- 80% מתקציב האירוע מושקע במקום ובאוכל – אין ספק שחשוב לייצר חוויה ייחודית בעיקר מהבחינה הקולינרית.

כדי לעשות לנו סדר בנוגע לאוכל המוגש בחתונה שלכן, פנינו אל אור שפירא, שף הבית של מתחם האירועים 5.91 שיענה לנו על כל השאלות.

צילום: ארטמיר
צילום: ארטמיר
צילום: ארטמיר
צילום: ארטמיר
צילום: ארטמיר

קייטרינג של המקום או קייטרינג חיצוני – מה עדיף? האם יש כלל אצבע לבחירה בין השניים?
לקייטרינג של המקום יש כמובן יתרונות כי הוא עובד בזירה הביתית שלו, מכיר את המטבח והציוד היטב, התפעול והלך הרוח באירוע, התקלות האפשריות ודרך ההתמודדות, הקהל וכדומה. כמובן שאם זה קייטרינג קבוע שעובד עם המקום אז גם לו יש את היתרונות הביתיים שלו. בוא נאמר שאם קייטרינג הבית הוא טוב, אז כמובן שהוא עדיף, במיוחד בזכות הסינרגיה שיש בין כל בעלי התפקידים במקום: מנהל האירוע, הבר, צוות המלצרים שרגילים להריץ את אותה הצגה בכל ערב, זה יתרון מהותי על קייטרינג חיצוני.

מהם הפרמטרים שהכי חשוב לשים אליהם לב כשמחפשים קייטרינג לאירוע גדול כמו חתונה?
בראש ובראשונה: ותק וניסיון של מנהלי הקייטרינג והצוות המפעיל. שנית, מגוון האוכל, איכות וטריות חומרי הגלם, חדשנות ויצירתיות.

עד כמה לדעתך צריך להיות הזוג מעורב, אם בכלל, בבחירת התפריט לאירוע החתונה שלו?
מצד אחד המעורבות של הזוג היא חשובה, כי הזוג מכיר את הקהל שלו ויודע למה הוא מצפה ומה הוא אוהב, אך מצד שני, כמו בכל תחום, חשוב לתת לאיש המקצוע המנוסה את המקום שלו להכווין אתכם לבחירות הנכונות. אסור לשכוח שהזוג מקיים אירוע כזה פעם בחיים (או מקסימום פעמיים…) ולעומת זאת, איש המקצוע מנהל מאות אירועים דומים ומקבל פרספקטיבה מצוינת על הדברים שעובדים על הקהל הרחב. אם הזוג בתחושת הבטן שלו מרגיש שהוא עובד עם איש מקצוע מנוסה שגם קשוב לצרכים שלו, אני תמיד ממליץ לתת את האמון באיש המקצוע להוביל אתכם לתוצאה הטובה ביותר בתחום המקצועי שלו.

טרנד הטבעונות הוא טרנד שהולך ומתחזק בארץ ובכלל, במידה והזוג טבעוני – האם היית ממליץ על לעשות חתונה טבעונית (ובעצם לאלץ את כל האורחים להתאים את עצמם להעדפה הקולינרית של הזוג)?
בגדול, אם זו האמונה של הזוג אז כן, והקהל צריך לדעת לקבל ולכבד. כמובן שאם יש אפשרות לקיים חתונה שנקרא לה "טבעונית חילונית" אז זה כמובן עדיף, כלומר חתונה שמערבת בתפריט גם קצת דגים למשל. כיום יש חתונות טבעוניות שנעשות ברמה מאוד גבוהה עם אוכל טעים מאוד ויצירתיות רבה. זה כמובן קשור גם לגודל האירוע, אם מדובר באירוע קטן, אז באופן יחסי יותר קל להפיק חתונה טבעונית שתשמור על רמת ביצוע גבוהה ויצירתיות, משום שכדי להפוך תפריט טבעוני למעניין לכלל נדרשת עבודת הכנה ארוכה יותר לכל מנה. אם האירוע גדול מאוד, הייתי מברר היטב אם לקייטרינג יש יכולת לעמוד בזה מבלי להפחית את רמת האוכל והיצירתיות.

בתור שף, האם אתה מסכים עם האמירה "על טעם ועל ריח – אין מה להתווכח" כשזה מגיע לבחירת תפריט האוכל?
כן ולא. כן – כי לכל אחד יש את הטעמים שלו והבחירות שלו. לא – כי יש דברים שהטעמים שלהם מאוד ברורים ומתאימים למרבית האנשים. לדג': כשאנחנו מבשלים לקהל ישראלי אנחנו מתאימים את אופן הבישול והטעמים לחך הישראלי ויודעים מהם הדברים שמתאימים למרבית האנשים.

ולסיום – טיפ של אלופים:

כמו בכל דבר בחיים, שם המשחק הוא "איזון". ליצור מגוון נכון ומאוזן למנות בתפריט הכולל, בין דגים נאים ובשר חי למנות טיפה יותר מוכרות ופשוטות. יחס בין בשר לדגים, בין ירק לדגים וכן הלאה. לא לנסות להיות מיוחדים מידי על חשבון חוסר הרמוניה, תמיד להסתכל בסוף על הרכב התפריט הכולל.

צילום: שי בן אפרים

לכל כתבות מדור "מומחים חושפים" – לחצי כאן.