השראה לבנה: שלוש קולקציות בולטות משבוע האופנה בניו יורק

20, ספטמבר 2018

מאת jack

בזמן שמעצבי שמלות הכלה המובילים בעולם מתכוננים לשבוע האופנה לכלות שיתקיים בעוד כחודש בניו יורק, הציגו בעיר כמה מהמעצבים האמריקאים המובילים את קולקציות ה-Ready to Wear שלהם לשנת 2019. כמידי עונה, גם הפעם כללו אירועי שבוע האופנה כמה אירועים גדולים – על המסלול ומחוצה לו:

ריהאנה הציגה קולקציית הלבשה תחתונה שיצרה בשיתוף פעולה עם פומה, בתצוגה שכללה, חוץ מהאחיות חדיד, גם את הדוגמנית סליק וודס ההיריונית, שחוותה צירים בעודה על המסלול; המעצב ראלף לורן חגג חמישים שנה לעשייה שלו בתצוגה חגיגית שנערכה בסנטל פארק בנוכחות צמרת האופנה והחברה האמריקאית; חגיגות עשור לבית האופנה פראבל גורונג בתצוגה שזכתה ללא מעט ביקורת; וכמובן, אי אפשר שלא להזכיר את הכיוון הישראלי – צילומים מתוך פרוייקט "הר סדום" שנעשה בשיתוף פעולה בין בית האופנה משכית לצלם האופנה אייל נבו הוצגו על מסכים בטיימס סקוור בערב פתיחת אירועי שבוע האופנה.

מבין התצוגות הרבות והמגוונות שהתקיימו לאורכה ולרוחבה של מנהטן, בלטו שלוש תצוגות אופנה שהציגו פרשנות מעניינת לשמלות כלה לבנות, שאותן בחרנו להציג בפניכן:

צימרמן

את קולקציית ה-Ready to Wear שלה לעונת אביב 2019 עיצבה ניקי צימרמן בהשראת אופרת סבון אוסטרלית בשם Number 96. האאוטפיטים היוקרתיים בסדרה, שנוצרה ושודרה לאורך כל שנות ה-70, כמו גם הדמויות הפרובוקטיביות והסקסיות שהשתתפו בה, נשארו עם המעצבת עד היום.

המהפכה המינית והאקטיביזם הפמיניסטי של שנות ה-60 וה-70 השפיע רבות על סגנון הלבוש של שנות ה-70, שכלל בגדים נשיים יותר, משוחררים יותר, וכמובן – סקסיים יותר. בית האופנה של צימרמן מוכר גם הוא בזכות האופן שבו הוא משלב בין הקו הבוהמייני המשוחרר לסגנון הסקסי החשוף, אך העונה נראה שהמעצבת הלכה עם ההשראה התקופתית עד לקצה.

מבין האאוטפיטים המגוונים והמרהיבים שהציגה המעצבת, האאוטיפיטים הבודדים שנוצרו מבדים לבנים בלטו במיוחד בקולקציה, עד שכמעט שהיה נראה שהצבע נשטף מהם בטעות. למעשה, קצת קשה להימנע מלדמיין את השמלות, בעיקר הקצרות שבהן, צבועות בצבעים והדפסים המאפיינים את הקולקציה האביבית.

פריט אהוב במיוחד: שמלות המיני עם שרוולים נפוחים וצווארון גבוה, שלימדו אותנו מחדש את משמעות הביטוי "מגלה טפח ומכסה טפחים" ולמה זה כל-כך סקסי

רודרטה

קייט ולורה מאלווי, האחיות לבית רודרטה, ידועות ביכולת שלהן להביא אל המסלול בשבוע האופנה האמריקאי עולם פנטזיה מלא רכות ורומנטיקה, וגם העונה הן לא אכזבו. מבין כל המקומות בעיר ניו יורק בהם יכלו צמד המעצבות לקיים את תצוגת האופנה שלהן לעונת אביב 2019, הן בחרו דווקא במקום קודר למדי – בית קברות הממוקם בסמוך לשכונת איסט וילג'. וכאילו כמו הייתה פה התערבות אלוהית ירד בניו יורק גשם כבד במיוחד ביום התצוגה, מה שגרם לה להיראות כמו סצנה מתוך סרט בסגנון פילם נואר.

אולי זה בגלל התאפורה – בית הקברות תחת מתקפת גשם הזלעפות, כאמור, ואולי בגלל בחירות הסטיילינג, אבל רבות מהדוגמניות נראו כאילו הן חזרו מהעולם שמעבר, או לכל הפחות ראו רוח בעצמן. עם איפור מודגש (שלא נאמר – מוגזם), הד-פיסים ענקיים, ועקבי סטלטו, הלכו הדוגמניות תחת הגשם הכבד בין שבילי בית הקברות. הדרמה של הקולקציה הורגשה כמובן גם בצבעוניות שלה – פריטים לבנים רבים, עם נגיעות של אדום דם, שחור, סגול וזהב.

פריט אהוב במיוחד: ייתכן שמדובר בשמלה המתונה ביותר מבין השמלות הלבנות שלה (אם לא מהקולקציה כולה), אבל אולי זו דווקא לכך שבלטה במיוחד. שמלת מקסי מבד רקום, עם שרוולים שנראים כמו עלי כותרת עדינים.

רייצ'ל זו

לאורך השנים הפך שמה של רייצ'ל זו לשם נרדף לסגנון והגלאם של השטיח האדום והחוף המערבי. עם זאת, במקום לפנות למקורות ההשראה המוכרים איתם היא מזוהה, כמו התרבות והשיק בקליפורניה,עבור עונת אביב 2019, הרחיקה המעצבת דווקא עד פריז.

את השיק הצרפתי תרגמה המעצבת לפריטי לבוש רכים, שבאו לידי ביטוי גם בצבע וגם בגזרות. שני הצבעים המרכזיים בקולקציה הם לבן וורוד, שאליהם נוספו נגיעות של גוונים כחולים ושני אאוטפיטים בצבע שחור.

בעוד שזו ניסתה כנראה ליצור את המלתחה האביבית המושלם עבור האישה הפריזאית השיקית משנות ה-50, כאילו שהייתה מינימום קוקו שאנל, אך קשה היה להתעלם מההשפעה של הזמן והמקום שבו נוצרה הקולקציה (קליפורניה של המאה ה-21).

פריט אהוב במיוחד: מבין השמלות הלבנות הרבות שהעלתה זו למסלול, בלטה לטובה במיוחד שמלה במראה מינימליסטי יחסית, בעלת שרוולי 3/4 בגזרת פפלום. מדובר בפריט שיכול להיות מקור השראה מצוין לכלות שמתכוונות להתחתן עוד בסתיו והאביב הקרובים.