Style & Weddings מבקרות בסטודיו אניה פליט

11, נובמבר 2018

מאת nirn

Take A Visit

studio

Anya Fleet

צילום: יוסף כהן

אחרי שחשפנו בפניכן מעצבים רבים וטובים, קולקציות עוצרות נשימה ולא מעט בחירות מערכת, הגיע השלב להעלות הילוך, לצאת מהמשרד ולהרגיש את השטח. במסגרת המדור המרגש שלנו 'Take A Visit' בו אנו, בנות המערכת קופצות לביקור במגרש הביתי של המעצבים, ביקרנו את אחת מהמעצבות האהובות עלינו אניה פליט.

כמעצבת מעוררת השראה, שתמיד מציעה אלטרנטיבות יפיפיות ונוחות לכלות שלא רוצות להתחייב למראה הכלתי מסורתי, ישבנו לשיחה צפופה בסטודיו היפואי של אניה. הביקור עלינו, הקריאה עליכן.

צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן

מעצבת ראשית: אניה פליט 

לוקיישן: סטודיו אניה פליט, רחוב הדולפין 4, יפו

היכן הכל התחיל?

"מיד עם סיום הלימודים בשנקר, החלטתי לנצל את ההזדמנות שניתנה לבוגרים ועיצבתי קו טישרטים מודפסים בגרפיקה ידנית. בעקבות הצלחת הטישרטים המשכתי עם אופנת רחוב והתחלתי לעבוד אצל המעצבת שרון ברונשר.

עיצבנו קולקציות בגדים מינימליסטיות, בקו נקי בצבעוניות מונוכרומטית ועם הזמן הכנסנו גם כסופים וזהובים וראיתי בפועל במכירות – איך בגד פשוט מבד משודרג הופך לבגד ערב.

במהלך העבודה יצא לי לעצב עבור כמה כלות באופן פרטני ובמקביל התחלתי לחשוב על דרך עצמאית כדי לתת ביטוי לסגנון שלי.המשכתי עם קו טישרטים ובהדרגה התחלתי גי׳נסים, סריגים, מכנסיים, מעילים ועוד. בכל קולקציה הוספתי עוד ליין: מחויט, פיסים ייחודיים בשילובי טקסטיל, שמלות ערב ואז שמלות כלה.

הביקוש עלה והבנתי שיהיה פרקטי יותר להראות דגמים מוכנים. עיצבתי 2 קולקציות שמלות כלה קטנות וב-2013 הקולקציה הגדולה והמגוונת שלי יצאה לאור".

כמה זמן הסטודיו פועל?

"הסטודיו פעיל כבר 5 שנים, כל יום בין 9:00-17:00 ובימי שישי בין 9:00-13:00. אנחנו 4 אנשי צוות: אני, אסיסטנטית, תופרת ראשית, עוזרת תופרת ותדמיתנית. לכל אחת יש את תחומי האחריות שלה, אני אחראית על תהליך העיצוב, בחירת הבדים, דיגום, עיצוב רקמות וכמובן אני זו שפוגשת את הכלות לפגישת התרשמות ראשונה. את חלקן אני גם מלווה במשך כל התהליך, במיוחד כשנכנסים לשלבים של עיצוב אישי".

כיצד היית מגדירה את הקו העיצובי שלך?

"אני לא נוטה להתעסק בהגדרות של סגנון ותמיד נשארת נאמנה לעצמי. כמעצבת, אני מאוד אינטואיטיבית ומונעת בעיקר מרגש – זה בדיוק מה שמאפשר לי לעבוד עם כמה סגנונות במקביל ולערבב ביניהם.

השראות שמרגשות אותי יכולות להיות טבע, זרמים באמנות ועיצוב, תקופות שונות: התקופה הוויקטוריאנית, שנות ה-70, בוהו שיק פרוע וקליל, שנות ה-30, הארט-דקו, ארט-נובו ועוד. כאשר התוצאה צריכה להיות תמיד 'Fresh' ברמת החדשנות, במראה על זמני, עם שיק לא מתאמץ וכמובן עם טביעת האצבע שלי".

מה המקום האהוב עליך בסטודיו?

"החלל המרכזי והספייס יצירה שלי בגלריית תפירה".

כיצד את ניגשת לעצב קולקציה חדשה?

"אני כל הזמן עובדת על דגמים חדשים, זה מתחיל מלהרגיש את הכלות בתהליך, מה מחמיא, מה הן היו רוצות להדגיש, מה מרגש אותן ומה הופך את השמלה ל-'Wow'.

חיפוש בדים, רקמות, בחירת צבעוניות וכמובן הויז'ן שלי לאיך לקחת את זה צעד קדימה לדגם הסופי ולקולקציה כולה.

במקביל, אני כל הזמן מחפשת איזון של הסגנונות, מענה לסוגי גוף, בדים, תחרות וחומרים חדשים, מסמנת את הדגמים שהיו מוצלחים במיוחד, מגבשת את כל המידע ומתחילה לעצב קולקציה".

עד כמה שלב הסקיצות דומה לקולקציה בפועל?

"זה די משתנה, בחלקן זה מאוד דומה, אך לפעמים מה שראית בויז'ן וקרה בסקיצה לא עובד בפועל בדגם ולכן צריך להמשיך לפתח או לוותר. יש גם מקרים שבהם זה יוצא יותר טוב ממה שחשבתי, כי תוך כדי עבודה פתאום מתפתח כיוון חדש ומעניין בזכות בד או גימור מסוים".

צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן

עם איזה חומרים את הכי אוהבת לעבוד?

"אני אוהבת מגע של בדים טבעיים ולכן משי לסוגיו הוא האהוב עלי במיוחד. אני גם מאוד אוהבת רקמות וחריזה, אני מוצאת את עצמי בוחרת בקפידה את הדוגמאות שלי וגם מזמינה לפי סקיצות ממעצבי רקמה שעובדים בהודו".

הלוקיישן של הסטודיו משפיע על האווירה שבו?

"החלל המרכזי בסטודיו מאוד אותנטי ליפו ודומיננטי באנרגיה שלו. הקשתות במבנה והרצפה המצוירת מכניסות לאווירה מסוימת ושונה מהחוץ. זו בהחלט חוויה מיוחדת עבור כלה שמגיעה לכאן וגם עבור המלוות שלה, מעין סוג של בועה נעימה".

מהו הדגם האהוב עלייך?

"שאלה קשה, כל עונה יש לי פייבוריטית. בעיקר שמלות שהכי משקפות את ההשראה לקולקציה, דגם מעוצב שהוא ללא גבולות מסחרי או כלכלי, עיצוב שהוא טהור וכיפי, כזה שמתגבש לשמלה אחת שמאחדת את כל הקונספט לקולקציה".

מה לדעתך הדבר שמייחד אותך בהשוואה למעצבים אחרים? 

"התשוקה הגדולה שלי לעיצוב, מגוון הסגנונות שבהם אני יוצרת, הניסיון והסטייל האישי שלי. אני יודעת לשים כל כלה במרכז, לתת לה את מלוא תשומת הלב שמגיעה לה ולהוביל  לשמלת הכלה מושלמת עבורה".

כיצד היית מגדירה את קהל הכלות של אניה פליט? 

"הכלות שלי די מגוונות, חלקן רומנטיות, חלקן מינימליסטיות ולכולן חשוב להיות שיקיות ולא מתאמצות. כולן אוהבות איכות, ומחוברות לפרטים הקטנים שנותנים אמירה ואדג' לכל הלוק".

טרנד כלות שהיית רוצה שיעלם?  

"יש כמה קשים, בגד גוף בולט כבסיס ועליו מונחות רקמות או תחרות גסות שחושפות את הגוף בצורה פרובוקטיבית. בכלל, אני מאמינה שיש משהו שהופך לטרנד, זה בדיוק הסימן למצוא משהו אחר".

מי הכלה הבינלאומית שהיית רוצה להלביש?

"היילי בולדווין, גווינת' פאלטרו".

צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן
צילום: יוסף כהן

קרדיטים:
לוקיישן: סטודיו אניה פליט, רחוב הדולפין 4, יפו
צילום סטילס: יוסף כהן
הפקה: Style & Weddings
דוגמנית: פאולינה