פיה קסומה: הקולקציה החדשה של לי גרבנאו

21, מאי 2019

מאת nirn

עם בדים עשירים שמעוצבים ומיוצרים במיוחד עבור כל שמלה, גזרות ייחודיות והרבה עבודת יד – קשה לא להתאהב בקולקציה החדשה של המעצבת, לי גרבנאו. הקולקציה המרהיבה שואבת השראה מסיפורי אגדות על נסיכות ופיות קסומות.

לכבוד השקת קולקציית 2019, Enchanted Forest, ישבנו איתה לשיחה צפופה על השילוב בין קלאסיות וטרנדיות בעיצוביה, בדקנו מה הוא הדבר שהכי משמח אותה כמעצבת ומה הוא הדגם האהוב עליה ביותר.

נדמה לנו שאת לי גרבנאו, לא באמת צריך להציג. אחרי הכל, מדובר באחת המעצבות הנחשבות והמוכשרות שיצאו מישראל, כזו שמחזיקה חנות בוטיק גם בניו יורק ושסומנה ככוכבת עולה בתחום עוד כשלמדה עיצוב אופנה בשנקר.

את הסגנון של גרבנאו קל לזהות הודות לשימוש בבדים איכותיים, הקפדה על תפירה ידנית ושילוב בין גזרות טרנדיות לאלמנטים קלאסיים (שימוש נרחב בדוגמאות פרחוניות, למשל). "אני חושבת שהיום אפשר לזהות את כתב היד שלי בזכות השילוב של העבודה הקלאסית (חרוזים, רקמות, עבודות יד, שפע של חומרים), לצד גזרות מודרניות ומתוחכמות. כמעצבת, זה מה שהכי חשוב לי", גרבנאו מסבירה.

צילום: דביר כחלון

היית מגדירה את הסגנון שלך כקלאסי? או יותר ככזה שמקורו במגמות ובטרנדים החמים של הרגע?

"כמעצבת, אני כל הזמן מתפתחת ומשתנה אבל הסגנון שלי נשאר תמיד קלאסי, ועל זמני. חשוב לי שהכלה שלי תסתכל על עצמה בעוד עשרים שנה ותרגיש שהשמלה שהיא בחרה עדיין רלוונטית. בתחום עיצוב שמלות הכלה, קשה מאוד לחדש ואסור ליפול למקום הפורימי. בסופו של דבר, אני תמיד זוכרת שזו שמלה ליום אחד והיא חייבת לענות על המון קריטריונים. לכן בראש ובראשונה אעצב תמיד דגמים בסגנון הקלאסי".

אז איך בכל זאת משלבים אלמנטים טרנדיים או חדשניים בעיצובים?

"אני כל הזמן מנסה למצוא את הדבר הקטן שיהווה את החידוש והמקוריות. הפעם, למשל, הוספתי כפפות כסט תואם כמעט לכל שמלה. זה שיא הסטייל בעיני וצריך כלה עם תעוזה, שתהיה הראשונה שמתחתנת ככה. אני שמה לב שדווקא הכלות בארץ, לעומת הכלות בחו"ל, הן הכי מכתיבות טרנדים, הן מעזות. אוברולים – שכבר כמעט הפכו למיינסטרים מוחלט בארץ, רק עכשיו מתחילים לתפוס בחו"ל".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

ובאמת, כשמביטים על 9 הדגמים החדשים שכלולים בקולקציה, קשה לפספס את ההשקעה והמחשבה הרבה שהושקעה בכל אחד מהעיצובים. הווייב הכללי המתקבל מהתבוננות בקולקציה הוא קסם פייתי או מלכותי, שתואם מאוד לשם שבחרה גרבנאו לקולקציה – Enchanted Forest שפירושו היער הקסום.

מהיכן שאבת את ההשראה העיקרית לקולקציה? 

בקולקציה הזו רציתי להעביר נשיות, רוך ואלגנטיות שמהולים בקסם פייתי. זו קולקציה ייחודית שמהווה מעין 'קולקצית המשך' לזו שהוצאתי בספטמבר האחרון, פריחה קסומה, וההשראה היא פנטזיה של יער קסום – כמו זה שמככב באגדות שגדלתי עליהן. זו לא הפעם הראשונה שהנושא הזה מעסיק אותי: כשסיימתי מגמת אומנות בתיכון, פרוייקט הגמר שלי היה בנושא פיות. לקחתי כיתה שלמה ובניתי בתוכה יער של פיות עם מפל מים אמיתי. בנוסף, עיצבתי קולקציה מיניאטורית של שמלות ערב עבור פיות ואני חושבת שבאופן לא מודע, יצא שהקולקציה הזו היא סוג של הגשמת הפנטזיה שעסקתי בה כבר בתיכון".

כמו שאתן יכולות לראות, צילומי הקולקציה תואמים לקונספט היער הקסום ותתפלאו, אבל הם התרחשו כאן אצלנו, בארץ הקודש, "כדי ליצור תחושה של יער קסום באמת, הוספתי לצילומים המון ארט מפלסטיק", גרבנאו מספרת. "השתמשנו בפרפרים ענקיים, עלים לבנים ופרחים לבנים שבוקעים מהעצים. הקפדתי שהכל יעשה מאוד בעדינות, כדי שיראה כמה שיותר מציאותי. רציתי ליצור עולם של יער קסום כשהמוזה שלי מצולמת בדמות פיה".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

אנחנו מוכרחות להגיד שלפחות בעינינו, גרבנאו קלעה בול – השמלות בקולקציה שלה בהחלט זרקו אותנו לעולם דימויים אגדי, עם מחשבה על נסיכות של דיסני, פיות עדינות וסיפורים עם סוף טוב.

הקו המקשר בין הדגמים ניכר לעין, כשהמשותף לכל הדגמים הוא הוורסטיליות, "בכל אחד מהדגמים בקולקציה שילבתי אלמנט שאפשר לשחק איתו כדי לשנות את הלוק. זו יכולה להיות חצאית נשלפת, כפפות, הינומה תואמת, שרוולון או בקיצור, משהו שניתן להוריד כך שיתקבלו מספר לוקים בשמלה אחת. אישית, אני מאוד אוהבת את הקונספט. לא תמיד חייבים להחליף לשמלה שנייה".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

איזה דגם בקולקציה את הכי אוהבת?

"דגם Snow White, שהוא אחד הדגמים העשירים והמיוחדים בקולקציה. הבד מיוצר כולו לפי הגזרה ויש לשמלה הינומה תואמת מדהימה, ארוכה, שיוצרה כולה בעבודת יד. הבד עשוי כולו מפאייטים בצורת פתיתי שלג, כוכבים קטנטנים ופרחים קטנים ויש לשמלה גזרה מאוד מחמיאה שיוצרת מותן צרה. בקיצור – שמלה סופר מיוחדת שמתאימה לנסיכה המודרנית".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

אם תחפשו את הבדים העשירים מהם מורכבים דגמי הקולקציה לא תצליחו למצוא אותם. הסיבה? הם כולם מעוצבים ומיוצרים בעבודת יד, במיוחד עבור כל אחד מהדגמים בקולקציה. "אני מאוד אוהבת שהבדים הם יחודיים ומקוריים", מסבירה גרבנאו, "לכן עיצבתי וייצרתי את כל אחד מהבדים במיוחד עבור כל שמלה. השמלות שלי עשירות בחרוזים, עבודות יד, אבל מצליחות לשמור על נינוחות ולא להראות מתאמצות. חשוב לי שהכלות שלי יבלטו וייחרטו בזכרון, כי בסוף – חתונה היא היום בו כל אשה צריכה להראות ולהרגיש בשיא שלה. אני כמעצבת שמחה להיות שם ביחד איתן ולגרום להן להרגיש הכי יפות ומיוחדות".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

קרדיטים:

צילום: דביר כחלון
שמלה: לי גרבנאו
איפור: דנה דנקנר
שיער: אדיר יעקוב