מומחים חושפים: הכל על הצילומים ביום החתונה

10, יוני 2019

מאת nirn

"תמונה שווה אלף מילים" תמיד אמרו לנו, ובכל הקשור לחתונות, תמונה שווה גם לא פעם אלפי שקלים. אם פעם כל מה שעמד לרשותנו הייתה מצלמה ותפילה בלב שתצא תמונה טובה, הרי שהיום ישנן עשרות אפליקציות שמנסות לתפוס את מקומם של צלמים מקצועיים ולספק למשתמש שלל פילטרים ופיתויים דיגיטליים.

האם לצלמים יש מה לחשוש בכל הקשור לפרנסתם והאם באמת האפליקציות והטלפונים החכמים יכולים להחליף את החוויה האישית וטביעת האצבע (והעין) של איש מקצוע?

כדי לענות על השאלה הזו, פנינו לצלם איתי פולק מחברת איזו צלמים שתיעד עשרות רבות של זוגות ביום חתונתם, וביקשנו לשמוע על האופן בו הוא מתמודד עם השכלולים הטכנולוגיים ולקבל ממנו גם עצות ליצירת חווית הצילום האנושית המושלמת.

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

היום כל אורח בחתונה הוא למעשה צלם פוטנציאלי תודות לאפליקציות והטלפונים החכמים. אתה מרגיש שזה פוגע לך בעבודה?

"כל עניין האפליקציות והטלפונים החכמים, הוא בהחלט משהו שבשנים האחרונות מורגש היטב. לא פעם אני מוצא את עצמי נאלץ לפלס את המקום שלי בחופה כדי להגיע לזוג ולצלם אותו בזווית הטובה ביותר, כשמסביבי עשרות מהחברים והאורחים שלהם שלקחו על עצמם את תפקיד הצלם".

"עד כמה שזה מעצבן לפעמים, אני לא מודאג מזה. אני יודע שאין תחליף לעין מקצועית של צלם, ולא משנה כמה האפליקציה טובה, אני כצלם וכאיש מקצוע, יודע בדיוק מה לעשות ואיך כדי לייצר את התמונות הטובות ביותר ולהתאים את עצמי לסיטואציה גם בזמן אמת. אין אפליקציה שיכולה באמת להחליף טאץ' אנושי".

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

"מרבית הזוגות שפונים אלי", מספר פולק, "יודעים מצד אחד בדיוק מה הם רוצים, ומצד שני, הרבה פעמים בפגישה בינינו אני מרגיש שהם זקוקים ליד המכוונת המקצועית שלי ולעצות שלי".

האם לזוגות יש בקשות יוצאות דופן או שהם פשוט מחפשים מישהו מקצועי שיבנה להם מעין תסריט ליום החתונה שבו הם השחקנים?

"זה משתנה. יש זוגות שבאים עם קונספט מאד ברור. הם ראו דברים במקומות אחרים או שמעו מחברים שככה צריך וככה כולם עושים, והם משוכנעים שזה מה שמתאים גם להם. אני מאד משתדל להתאים את הקונספט לזוג, לכך נועדה פגישת ההיכרות. אני לא "מתקפל" בכל הקשור לטרנדים. אם אני חושב שמה שהם מבקשים לא מתאים או לא יוציא אותם בצורה הטובה ביותר, אדאג להגיד להם ולייעץ מה יעבוד יותר טוב. זו המחייבות המקצועית שלי".

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

יש דברים שחוזרים על עצמם מבחינת בקשות ללוקיישנים לצילומים?

"בהחלט כן. שמתי לב שבאופן די גורף, זוגות שמתחתנים במרכז מעדיפים יעדי צילום אורבניים. לעומת זאת, זוגות מהצפון יעדיפו לא פעם דווקא צילומי טבע בסביבה הרבה פחות מבוימת. אם הייתי צריך לבחור את "יעד הזהב", זה שחוזר על עצמו שוב ושוב מבחינת הבקשות מצד הזוגות, זה נווה צדק. יש במקום הזה משהו שמאד קורץ לזוגות מבחינת האנרגיות והאפשרויות לצילומים שיש שם, ולכן זה יעד מאד פופלארי".

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

יש לך בוודאי סיפורים על זוגות שביקשו צילומים מיוחדים. אתה זוכר איזה סיפור מעניין?

"אני זוכר זוג שהחליט שהוא רוצה להצטלם באיקאה. למרות שבהתחלה לא הייתי בטוח לגמרי שזה יעבוד, בסופו של דבר זה עבד מעולה ובאמת יצאו תמונות מיוחדות. זכור לי גם זוג שביקש להצטלם בחדר בריחה. בשני המקרים הייתה חוויה מאד מיוחדת, אבל שוב, חשוב להבין שזה לא מתאים לכל אחד. זה יכול לעבוד מדהים עם זוג אחד ולא להתאים בכלל לזוג אחר. החובה שלי כאיש מקצוע היא לעזור לזוג להבין מה יעבוד הכי טוב עבורם ולספק את התוצאות בשטח".

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים

תוכל לתת לנו לסיום כמה עצות זהב לזוגות שמתלבטים לגבי כל נושא הצילומים לחתונה?

"מילת המפתח מבחינתי היא תקשורת. מהפגישה הראשונה חשוב שיהיו סנכרון ותיאום ציפיות. לעולם לא אבטיח משהו שלא ארגיש איתו בנוח או לא יוציא את הזוג בצורה הטובה ביותר. חשוב גם להדגיש כי לא מעט זוגות חוששים שהם לא ייצאו טוב בתמונות, נלחצים בתחילת יום הצילומים או משוכנעים שהם לא יודעים להצטלם. אני כבר מנוסה בזה, ויודע איך להרגיע אותם גם לפני וגם בשטח. אני תמיד אומר להם שאין דבר כזה "לא פוטגני". אם בחרתם את הצלם הנכון, הוא יידע להוציא אתכם בצורה הכי טובה. זה החלק שלו בעסקה".

צילום: איזו צלמים

צילום: איזו צלמים