פנינה אמיתית: הקולקציה החדשה של לי גרבנאו מרטיטה לבבות

25, דצמבר 2019

מאת nirn

צילום: דביר כחלון

כשאנחנו חושבות על פנינים, מיד אנחנו מדמיינות נסיכות אירופאיות מתקופות אחרות, שחקניות שנחשבות לאצולה הוליוודית, או נשים שיודעת להפוך את הסטייל האישי שלהן לעל-זמני. במילים אחרות, פנינים בעינינו הן שם נרדף לרכות ונשיות קלאסית. לכן לא מאוד הופתענו לגלות שהן גם הדימוי המרכזי ששימש השראה עבור "שדה של פנינים", הקולקציה החדשה מאת לי גרבנאו.

צילום: דביר כחלון

"פנינה היא אבן החן הראשונה שגילה האדם ובמרוצת הזמן הפכה לסמל של שלמות, יופי וטוהר", הסבירה לנו גרבנאו, כשהתיישבנו לשוחח על הקולקציה החדשה. "באופן מסורתי, היא מתקשרת לאלגנטיות על-זמנית, קלאסיקה וייחודיות שאותן ביקשתי להביע בדגמי הקולקציה. בלטינית, פירוש המילה 'פנינה' היא 'ייחודי' – בגלל שאף פנינה לא זהה לרעותה וגם בקולקציה – שמורכבת מ-15 דגמים – כל שמלה היא על זמנית, לא זהה לאחרת וייחודית מאוד".

צילום: דביר כחלון

ממבט קרוב, קשה לפספס את תשומת הלב שהשקיעה גרבנאו בכל פרט ופרט בדגמי הקולקציה. הבחירה בבדים עשירים ומיוחדים, הגימורים האיכותיים ושילובי הטקסטורות, החרוזים והפנינים לא משאירים מקום לספק: מדובר בקולקציה שהיא פנינה אמיתית, ביותר ממובן אחד: "מאחר והפנינים היוו את ההשראה העיקרית לעיצוב הקולקציה, פלטת הצבעים מצייתת גם היא לגוונים הטבעיים של הפנינה (פודרה, אוף-ווייט, קרם, שמנת ולבן)", מסבירה גרבנאו. "בדגמים משולבות פנינים בעבודות יד של רקמה וחריזה, בין היתר גם בתכשיטים וחגורות שעוצבו במיוחד עבור הדגמים".

מאוד התרשמנו ממחוך הפנינים שעיצבת. האם אותה עבודת יד מרשימה מלווה גם את הדגמים האחרים בקולקציה? 

"בהחלט. את מרבית הבדים בקולקציה עיצבתי וייצרתי במיוחד עבור כל שמלה ולכן אפשר למצוא בה אלמנטים ושילובים שאין בשום מקום אחר, כמו למשל תחרות ייחודיות המשלבות אבני סברובסקי, תחרה צרפתית איכותית, חצאית דגרדה עשירה ומחמיאה, רקמות פרחים ועוד. חוץ מזה, כאמור, בקולקציה נעשה שימוש נרחב בשילוב פנינים בעבודת יד של חריזה ורקמה".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

כמו שאתן בטח מבינות, קולקציה כל כך מושקעת – דורשת צילומים מושקעים לא פחות. אשליית שדה הפנינים שהצליחה ליצור גרבנאו בצילומי הקולקציה הותירה אותנו פעורות פה והיינו מוכרחות לברר קצת יותר על התהליך הקריאייטיבי שמאחורי ההפקה המרשימה הזו.

לי, אנחנו מוכרחות לומר שהצילומים של הקולקציה פשוט עוצרי נשימה. איפה נערכו הצילומים ומה עמד מאחוריהם?

"הקולקציה צולמה בים המלח. חיפשתי מקום עם נוף מרהיב שיאפשר לי ליצור אשליית 'שדה של פנינים' – כשם הקולקציה. מאחר והאדמה בים המלח מתאפיינת בצבעי אוף-ווייט (הודות לשילוב של המלח בקרקע), היה ברור די מהר שיש פה שילוב מנצח בין ההשראה והקונספט של הקולקציה לקריאייטיב של הצילומים. באמצעות כדורים מנופחים בגדלים שונים, יצרנו שדה של פניני ענק שחלקן צפת על המים וחלקן מונחות על האדמה".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

מי מכן שמחפשת שמלת כלה מחמיאה – שהיא גם טרנדית אבל גם קלאסית בו-בזמן – תמצא פה בדיוק את מה שהיא מחפשת, הודות לוורסטיליות הרבה של הקולקציה: "הגזרות בקולקציה כוללות צלליות של A ליין, שמלות נפוחות (Ball Gowns), שמלות מיני, אוברולים וגזרות מחמיאות נוספות", מסבירה גרבנאו. "אפשר למצוא בין הפריטים מחוכים מחמיאים, שרוולים גדולים ודומיננטיים, מפתחים אופנתיים ובכל הדגמים נעשה שימוש בבדי יוקרה כמו טול ומשי".

איך את מאזנת בין הצורך והרצון לשלב טרנדים, לבין המחשבה על עיצובים קלאסיים ש'יחזיקו מים' גם לאורך שנים? 

"אני תמיד מנסה לשלב בין השניים. מצד אחד, אני שואפת לעצב ולייצר שמלות שתהיינה רלוונטיות גם כשהכלה תביט באלבום החתונה בעוד שנים רבות. מצד שני, כמובן שאני מושפעת מטרנדים – אבל אני מנסה לקחת אותם לכיוון שלי, להפוך אותם לנגישים ולהפגיש אותם עם הקלאסיקה. הקולקציה הנוכחית היא דוגמה מעולה: פנינים מאוד באופנה כרגע, אבל אם חושבים על זה רגע – הן נצחיות ולמעשה מהוות חלק מעולם האופנה כבר מאות (אם לא אלפי) שנים".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

מי מכן שעוקבות אחרי גרבנאו יודעות שקשה להתעלם מחתימת ידה הייחודית כמעצבת, שהביאה אותה כל הדרך לניו-יורק (ובהחלט לא רק). היכולת לחדש ולהפתיע בכל קולקציה מחדש לצד ההקפדה הבלתי מתפשרת גם על הפרטים הקטנים ביותר, מציבה אותה בשורה הראשונה של מעצבי ומעצבות שמלות הכלה והערב בעולם.

אם תשאלו אותה, יש 2 מרכיבים שתמיד נוכחים בשמלות שהיא מעצבת: "עושר החומרים ואלגנטיות על-זמנית", היא אומרת. "מקולקציה לקולקציה אני מנסה לחדש – בין אם ביצירת הבדים ובין אם בגזרות של הפריטים – אבל דבר אחד בטוח: אני תמיד נשארת נאמנה לסגנון העיצובי שלי".

צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון
צילום: דביר כחלון

קרדיטים:

צילום: דביר כחלון
שמלה: לי גרבנאו
עיצוב שיער ואיפור: מיקי בוגנים