עצמאית בשטח: כל ההחלטות שיעזרו לך לשמור על עצמאות בחתונה

5, מאי 2019

מאת nirn

צילום: Shutterstock

צילום: Shutterstock

אין ספק שלמצוא את הגבר שאיתו את רוצה להקים משפחה זה לא עניין של מה בכך: זוגיות, כמו שאת יודעת, היא מערכת שנשענת על איזון עדין בין היחיד לשלם. נדרשת המון עבודה ונדרשים גם המון ויתורים כדי שמערכת היחסים שלכם תצמח, תתחזק ותגדל בכיוון הנכון.

והנה, כבר צלחתם לא מעט מכשולים בדרך והבנתם שזה-זה; הטבעת שקיבלת מוכיחה שאתם עומדים לקחת עוד צעד חשוב ביחד. בכל זאת, טבעי שתמצאי את עצמך תוהה בינך לבינך "מה איתי?" דווקא עכשיו יותר מתמיד. אז בואי נעשה קצת סדר בדברים ונעזור לך להבין איפה בתהליך הזה של החתונה נגמר ה'ביחד' ומתחילה את.

קודם כל: הסכמים שיגנו עליך 

אנחנו יודעות שאף אחד בעולם לא מתחתן במטרה להתגרש ובכל זאת חשוב להבין שחתונה היא בראש ובראשונה הסכם משפטי. לכן, בדיוק כמו שלא היית חותמת על כל חוזה אחר בלי להיוועץ באדם מקצועי, גם במקרה של חתונה אין הבדל. נכון, ניסוח של הסכם ממון הוא דבר שנתפש בעינינו כ"לא רומנטי" (אע"פ שהכתובה עליה יחתום החתן ביום החתונה היא בעצמה הסכם ממון עתיק), אבל גם החיים עצמם – לא תמיד רומנטיים. במקרה שבו – חס וחלילה – תחליטו לפרק את החבילה, עדיף שהפירוד יהיה כמה שיותר מהיר, חלק ומתואם וזה בדיוק מה שההסכם בא לפתור.

אז דווקא עכשיו, כשאתם מאוהבים ומוצאים הסכמה ביתר קלות, מומלץ לפנות לעו"ד לענייני משפחה ולנסח הסכם שנוגע לתנאי משמורת על ילדים משותפים וגם לענייני ממון – מתוך המחשבה שתוכלו לטמון אותו עמוק עמוק בבוידעם ולא להוציא לעולם. מבחינתך המשמעות היא שאם חס וחלילה תמצאו את עצמכם "על מדרגות הרבנות", לא תיגררי שנים עם הליך גירושים מייגע ותוכלי לחזור לעצמאות שלך יחסית במהרה.

בשם השם: מה עושים עם שם המשפחה?

אם פעם שינוי שם המשפחה לזה של הגבר היה מובן מאליו, היום – רובנו מתלבטות ומתחבטות עם הסוגייה הזו. מצד אחד, יש רצון עמוק לאחד את החיים הנפרדים גם במובן הזה. מצד שני, שם המשפחה שלנו ליווה אותנו במשך עשרים, שלושים או ארבעים שנה – ומה, פתאום פשוט נוותר עליו? מצד שלישי, לא תמיד בא לנו לשאת שני שמות משפחה (ועל סוגיית שמות המשפחה של הילדים – אנחנו אפילו לא מתחילות לדבר).

אז מה עושים? האמת, זה עניין מאוד אינדיווידואלי. אם שני שמות משפחה לא מציקים לך – זו דרך טובה ללכת בה. לפעמים, גם הגבר לוקח על עצמו את שם המשפחה של אשתו, בנוסף לשם המשפחה שלו עצמו (היוש, גורי אלפי אהרון). האופציה השוויונית מכולן, היא בכלל לאחד את שני שמות המשפחה לכדי שם משפחה חדש – במידה והצלצול יפה בעיניכם – או לבחור שם משפחה חדש שמקובל על שניכם. בסופו של דבר, גם אם תבחרו להישאר כל אחד עם שם המשפחה שלו או שלה – זה לא באמת משנה ולא אומר דבר וחצי דבר על מערכת היחסים שלכם. עדיף פשוט לבחור באופציה שגורמת לך להרגיש הכי נוח.

מאני מאני: ומה עושים עם הכסף? 

סוגיה נוספת שקשורה לעצמאות לעומת נישואין, היא סוגיית איחוד חשבונות הבנק – כן או לא. שוב, גם פה מדובר בהחלטה סבוכה שבסופו של דבר כל זוג לוקח בעצמו ומתוך שיקוליו. אבל אנחנו רק רוצות להזכיר שכסף והכנסה קבועה הם-הם עצמאות. לכן, לא היינו מוותרות על חסכון קטן שהוא רק שלך, לא משנה מה ובכלל – אל תוותרי על המשך ההתפתחות המקצועית שלך. אחרי הכל, זו תעודת הביטוח שלך – על כל צרה שלא תבוא.

אם אשכחך: אל תשכחי את עצמך

בתוך מהומת תכנון החתונה, קל מאוד לשכוח לפנות קצת Me time ביומן שלך. אבל האמת? זה אחד הדברים שהכי חשוב שדווקא תזכרי לעשות.

הרגעים האלה שבהם את יכולה לשבת עם כוס קפה בשקט, לצאת לריצה בפארק, או סתם להסתובב איפשהו בגפך ולתת למחשבות לרוץ, הם רגעי קסם יקרים מפז. הם בדיוק מה שמאפשר לך לקבל החלטות שאת לא מצליחה להכריע בהן במהלך היומיום, לסדר את המחשבות והעמדות שלך לגבי דברים ולחזור לחיקו האוהב של בן הזוג שלך הרבה יותר רגועה ומגובשת. לכן, דווקא בתקופה המטורפת שעוברת עלייך – אל תוותרי על הזמן הזה וצאי לחגוג גם את החלק העצמאי שבך.